Co to jest list przewozowy i jak poprawnie go sporządzić?

W świecie biznesu list przewozowy jest jednym z głównych dokumentów wykorzystywanych do realizacji transakcji transportowych drogą morską, powietrzną lub drogową.

Czym jest list przewozowy?

Jest dokumentem wystawionym przez przewoźnika — osobę, która przewozi i dostarcza towar spedytorowi — osobie, która dostarcza i / lub jest właścicielem towaru — zwanym również nadawcą, potwierdzającym, że towar został odebrany w akceptowalnym stanie i jest gotowy do wysyłki. Towar zostanie następnie dostarczony przez przewoźnika do odbiorcy — osoby, która w pierwszej kolejności kupiła towar. List przewozowy jest zasadniczo umową przewozu pomiędzy nadawcą, odbiorcą i przewoźnikiem, określającą warunki przewozu. Przesyłki nie mogą być realizowane bez listu przewozowego — musi być wystawiony, aby towary mogły podróżować z punktu A do punktu B. Jest to prawnie wiążący dokument i często służy jako dowód własności przewożonych towarów.

Dokument przewozowy jako dowód potwierdzenia dostawy

Gdy towary dotrą do miejsca przeznaczenia, list przewozowy stanowi tytuł do towarów. Odbiorca będzie musiał przedstawić list przewozowy w celu zabezpieczenia wydania przesyłki przez przewoźnika i roszczenia własności. W tym sensie jest dowodem potwierdzenia dostawy. Tylko odbiorca wymieniony na liście przewozowym ma umowne prawo do żądania wydania ładunku.

Dowód wypłacalności odbiorcy — umowa przewozu

W niektórych przypadkach nadawca może zatrzymać oryginalny list przewozowy do czasu otrzymania płatności. W ten sposób odbiorca nie ma dostępu do swoich towarów do czasu dokonania płatności i zwolnienia listu przewozowego.

Co zawiera dokument przewozowy?

Zazwyczaj dokumenty przewozowe wystawiają firmy sprzedające usługi transportowe, które generują listy przewozowe. Mogą to być właściciele-kierowcy, spedytorzy, linie statków parowych, zewnętrzne firmy logistyczne i inne. Należą do nich firmy przewożące towary dowolnymi środkami, czy to lotniczymi, morskimi, kolejowymi czy drogowymi. Dokumenty przewozowe mogą być wykorzystywane zarówno do dostaw krajowych, jak i międzynarodowych. Dokument przewozowy powinien zawierać:

 • Dane firmy transportowej (tj. przewoźnika), nadawcy i/lub odbiorcy,
 • Miejsce załadunku towarów,
 • Miejsce docelowe,
 • Rodzaj transportu (tj. drogowy, kolejowy, lotniczy, morski itp.),
 • Warunki wysyłki (incoterms),
 • Opis przewożonych towarów (łącznie z ich wagą, wymiarami, klasyfikacją itp.).

Dlaczego potrzebny jest list przewozowy?

Istnieją trzy ważne powody, dla których list przewozowy jest potrzebny:

 • stanowią paragon za wysłane towary,
 • są dowodem zawarcia umowy przewozu między eksporterem a przewoźnikiem,
 • służą jako dokument własności.

Kluczem jest tutaj poprawne wypełnienie dokumentu — pomyłka może opóźnić wysyłkę lub, co gorsza, opóźnić otrzymanie zapłaty za przesyłkę.

Co się stanie, jeśli list przewozowy będzie źle wypełniony lub będzie zawierać braki?

Rocznie ginie ponad 10 000 kontenerów transportowych. Bez prawidłowo wypełnionego listu przewozowego może to oznaczać poważny ból głowy, próbując uzyskać rekompensatę za stratę.

Wzór umowy przewozu

Przyjrzyjmy się bliżej przykładowi listu przewozowego i temu, co na nim znajdziesz:

 • Data — data u góry reprezentuje datę wydania dokumentu.
 • Wysyłka z — ta sekcja zawiera nazwę i adres miejsca odbioru przesyłki.
 • Wysyłka do — nazwa i adres miejsca dostawy.
 • Bill To — Informuje przewoźnika, kto ma wystawiać rachunek za wysyłkę po ukończeniu.
 • Instrukcje specjalne — w tym polu znajdują się wszelkie ważne informacje, których przewoźnik potrzebuje przy odbiorze, np. nazwisko osoby kontaktowej, wymagany sprzęt itp.
 • Informacje o przewoźniku — jest tu kilka części, np. jak nazwa przewoźnika, po której następuje numer przyczepy, którą kierowca ciągnie, numer plomby, jeśli ma zastosowanie, oraz kod SCAC przewoźnika.
 • Warunki opłat za fracht — w tym miejscu zostanie zaznaczone, czy przewoźnik musi odebrać gotówkę lub czek przy odbiorze, lub jeśli ładunek został już opłacony z góry przez klienta.
 • Informacje o zamówieniu klienta — w tym miejscu znajdziesz numery wysyłanego zamówienia, a także liczbę sztuk, wagę każdej przesyłki i dodatkowe informacje, które nadawca oczekuje od przewoźnika.
 • Informacje o przewoźniku — to tylko bardziej szczegółowe rozbicie informacji o zamówieniu klienta, w tym szczegółowy opis przewożonego towaru.
 • Podpisy — na końcu na dole znajdują się pola wyboru określające, kto załadował i przeliczył zawartość przyczepy, oraz wiersze podpisu dla niezbędnych osób.

List przewozowy Liderpak

Czym jest list przewozowy i jakie informacje zawiera?

źródło: opracowanie własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top