Przeprowadzka – plan działania w poszczególnych krokach

Przeprowadzka w poszczególnych krokach

Aby każda przeprowadzka przebiegała sprawnie i bezproblemowo, bardzo ważne jest ułożenie odpowiedniego planu działania przeprowadzki.

Harmonogram przeprowadzki: Miesiąc przed przeprowadzką

Na początek, o zmianie naszego miejsca zamieszkania powinniśmy powiadomić odpowiednie instytucje, takie jak bank, Urząd Skarbowy czy firma telekomunikacyjna. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio wcześnie rozwiązać umowy na usługi (np. z dostawcą telewizji czy Internetu).

Następnie powinniśmy uzgodnić urlop w pracy. Najlepiej wziąć wolne przynajmniej w dniu samej przeprowadzki, gdyż proces ten będzie wymagał od nas pełnej uwagi i zaangażowania. Nie warto więc zaprzątać sobie myśli innymi sprawami. Natomiast, jeśli możemy, postarajmy się o kilka dni wolnych. Zyskamy w ten sposób więcej czasu na pakowanie lub urządzenie się już w nowym miejscu.

Kolejnym krokiem jest ustalenie terminu przeprowadzki z firmą transportową. Miesiąc przed planowanym przeniesieniem się to optymalny moment, aby przynajmniej wstępnie ustalić termin transportu z konkretną firmą. Wyboru fachowców najlepiej jest dokonać odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że postawiliśmy na solidny i godny zaufania zespół.

Miesiąc przed przeprowadzką dobrze jest też dokonać przeglądu naszych rzeczy. Jest to idealny moment, aby zrobić porządki, gdyż przenoszenie do nowego miejsca starych, niepotrzebnych przedmiotów czy niedziałających sprzętów byłoby marnowaniem czasu i wysiłku. Dzięki pozbyciu się zalegających urządzeń czy też zniszczonych tekstyliów będziemy mieli o połowę mniej przedmiotów do spakowania i przetransportowania.

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest zgromadzenie potrzebnych do przeprowadzki materiałów. Zaopatrzmy się przede wszystkim w kartony. Najlepiej, gdyby posiadały one uchwyty, dzięki czemu wygodniej będzie je przenosić. Natomiast, do pakowania ubrań czy pościeli przydadzą się nam worki próżniowe, dzięki którym zaoszczędzimy sporo miejsca.

2 tygodnie przed przeprowadzką

Na dwa tygodnie przed planowaną przeprowadzką powinniśmy sporządzić plan działania. W tym celu rozpiszmy dokładny harmonogram czynności wraz z czasem przeznaczonym na konkretne zadania. Przydatna będzie także lista pakowanych rzeczy, która pomoże nam zorientować się w przypadku zaginięcia części wyposażenia.

Dobrze jest też powiadomić rodzinę i sąsiadów o terminie naszej przeprowadzki. Dzięki temu unikniemy niespodziewanych odwiedzin czy też ewentualnych skarg na hałas i nieporządek.

Dwa tygodnie do przeprowadzki to również idealny moment na zorganizowanie opieki dla naszych dzieci oraz zwierząt. Wtedy też powinniśmy rozpocząć już sam proces pakowania. Dobrze będzie zacząć go od skompletowania i zabezpieczenia najważniejszych dokumentów.

1 dzień przed przeprowadzką

Dzień przed przeprowadzką powinniśmy zakończyć już proces pakowania. Meble powinniśmy już całkowicie opróżnić i zabezpieczyć do transportu. Natomiast dokumenty, klucze i pieniądze najlepiej umieścić w torbie, którą będziemy mieli pod ręką.