Przeprowadzka za granicę na stałe - o czym pamiętać?

Przeprowadzka za granicę na stałe – o czym trzeba pamiętać?

Przeprowadzka za granicę stanowi niemałe wyzwanie, dlatego też musimy odpowiednio wcześnie ją zaplanować. Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania potrzebnych dokumentów oraz dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności. W kolejnym kroku powinniśmy zastanowić się, co zamierzamy przewieźć do innego kraju i jak to zrobimy.

Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem za granicę na stałe?

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić terminy ważności takich dokumentów jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Jeśli któryś z nich upływa przed naszym wyjazdem, należy jak najszybciej udać się do urzędu i złożyć wniosek o wydanie nowego egzemplarza. Trzeba jednak pamiętać, że jego przygotowanie może wiązać się z dodatkowymi opłatami (np. wydanie nowego dowodu osobistego jest darmowe, ale za paszport musimy już zapłacić). Należy uwzględnić też czas oczekiwania na nowy dokument. Bardzo ważne jest, aby przygotować sobie również kserokopie.

Wyjazd za granicę na stałe wiąże się także z rozwiązaniem wszelkich naszych zobowiązań w kraju, który opuszczamy. Mowa tutaj m.in. o umowach na telewizję, internet, telefon oraz prąd czy gaz. Należy zastanowić się czy oprócz tego mamy jeszcze inne abonamenty, z których powinniśmy zrezygnować przed przeprowadzką.

Dokumenty, które powinniśmy ze sobą zabrać, wyjeżdżając za granicę

Poza dokumentami tożsamości, które będą nam potrzebne w momencie przekraczania granicy, na wyjazd za granicę na stałe powinniśmy przygotować sobie również akty urodzenia i ślubu, dyplomy ukończenia szkół oraz certyfikaty zawodowe. O te dokumenty możemy zostać zapytani przez urzędnika czy przyszłego pracodawcę, dlatego też powinniśmy również posiadać ich odpisy w języku urzędowym państwa, do którego się udajemy. Co ważne, część pracodawców może też wymagać zaświadczenia o niekaralności, które możemy uzyskać z Krajowego Rejestru Karnego.

Dodatkowo, wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ mogą złożyć wniosek o kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), która daje nam możliwość korzystania z opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Jak zorganizować przeprowadzkę międzynarodową?

Przeprowadzka za granicę jest sporym logistycznym problemem, dlatego też musimy zadbać o jej poprawne zaplanowanie. W pierwszej kolejności należy zastanowić się co chcemy przewieźć i jaką drogą. Następnie powinniśmy zapoznać się z ofertą interesujących nas firm transportowych. Niektóre z nich oferują aż trzy opcje transportu rzeczy: drogą lądową, lotniczą i morską. Przy wyborze odpowiedniej firmy powinniśmy kierować się jej doświadczeniem w przeprowadzkach i transporcie międzynarodowym, a także dostępną flotą pojazdów. Ponadto, bardzo ważne jest, aby taki podmiot dysponował dobrze wykwalifikowanymi specjalistami, którzy zapewnią odpowiednie wsparcie w całym procesie przeprowadzki oraz zaoferują fachową wiedzę i konkretną pomoc. Trafny wybór firmy transportowej to gwarancja dostarczenia wszystkich powierzonych przedmiotów w nienaruszonym stanie i na czas. Zaufaj naszemu doświadczeniu! Zajmujemy się transportem mebli, sprzętów elektronicznych oraz innych przedmiotów gospodarstwa domowego. Pomożemy Ci zorganizować przeprowadzkę międzynarodową, dbając o bezpieczeństwo Twojego mienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top