Jak przewieźć materac? Poznaj sprawdzone sposoby!

Transport materaca

Przewiezienie materaca wcale nie jest takie proste, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Kluczowa jest w tym wypadku jego wielkość oraz to, z jakiego rodzaju tworzywa został on wykonany i czym został wypełniony.

Te czynniki powinny ostatecznie zadecydować, jakiego rodzaju środek transportu będzie w danej sytuacji optymalny.

Transport materaca sprężynowego

Materac sprężynowy, jak sama nazwa wskazuje, wypełniony jest sprężynami. Występują one niezależnie albo są ze sobą w specjalny sposób połączone. W tym wypadku dobór właściwego środka transportu jest bardzo ważny, bo jest on podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. W przypadku wgniecenia np. fragmentu jego mechanizmu sprężynowego korzystanie z niego już nie będzie możliwe — a przynajmniej nie tak komfortowe, jak to obiecywał jego producent.

Z pewnością więc warto naprawdę dobrze się zastanowić, jak przewieźć materac. Najbezpieczniejsza w tym wypadku opcja, to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej. Decydując się na skorzy-stanie z jej usług można mieć pewność, że zostanie on we właściwy sposób zapakowany (nie byłby zwija-ny w rulon — co mogłoby go w sposób trwały uszkodzić). W takim dostosowanym do tego rodzaju podróży pojeździe zostanie on położony luzem (na płasko). Oczywiście najpierw zostanie we właściwy sposób zabezpieczony i pokryty np. specjalną folią, która uchroni go i przed zabrudzeniem, i przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Przewóz materaca kieszeniowego

Ten rodzaj materaca także posiada sprężyny, ale są one umieszczone w specjalnych kieszonkach. W jego przypadku również jest wskazany taki rodzaj transportu, który nie będzie się wiązał z koniecznością jego zwijania, czy też rolowania. Tym samym należy uznać, że transport materaca (kieszeniowego, sprężynowego) wymaga zachowania takich samych środków ostrożności.

W tym wypadku warto zdecydować się na jego samodzielne przewiezienie. Oczywiście potrzebny będzie wówczas odpowiednio dostosowany przede wszystkim pod względem gabarytowym pojazd. Najlepiej do tego rodzaju przeznaczenia będą się nadawały samochody takie jak: kombi, wan, a nawet bus. Wszytko za sprawą tego, że w nich taki materac będzie można rozłożyć „luzem” i tym samym nie będzie takiej opcji, że zostanie on w czasie transportu uszkodzony.

Niektóre osoby decydują się na jego przewiezienie na dachu samochodu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, bo istnieje realne ryzyko, że w trakcie podróży odczepi się on samochodu — może zatem stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak przewieźć materac 160 na 200?

Niektórzy producenci materacy o takich rozmiarach zapewniają, że bez problemu można je transportować w pozycji zwiniętej (jako rulon). W tym wypadku można się zatem zdecydować na skorzystanie z usług firmy kurierskiej. Zawsze, jednak zanim się podejmie tego rodzaju decyzję, najpierw trzeba dokładnie sprawdzić informacje od producenta. Na własną rękę nie warto podejmować tego rodzaju decyzji. Istnieje bowiem zbyt duże ryzyko, że taki materac zostanie w ten sposób uszkodzony i nie będzie możliwości, żeby go później zwrócić albo wymienić — w końcu winę za jego uszkodzenie ponosiłby tylko i wyłącznie jego właściciel.